Udogodnienia dla studentów
INFRASTUKTURA UCZELNI
Studenci z niepełnosprawnością mogą korzystać z udogodnień na terenie budynku, w którym mieści się Uczelnia. Toalety dla osób z niepełnosprawnościami są w pełni dostosowane i znajdują się na każdej kondygnacji.
Osobom z niepełnosprawnością ruchową:
- Uczelnia posiada windę i korytarze, które są odpowiednio przygotowane i przystosowane.
Osobom z niepełnosprawnością wzroku:
- Uczelnia posiada cztery plany tyflograficzne, duże kontrastowe tablice informacyjne, małe tabliczki z napisem w Braille.
Osobom z niepełnosprawnością słuchu:
- Uczelnia posiada dwie duże pętle indukcyjne w salach wykładowych oraz cztery małe pętle stanowiskowe.
PRZESZKOLONA KADRA UCZELNI
Pracownicy Uczelni, w tym kadra zarządzająca, dydaktyczna i administracyjna została przeszkolona w celu zdobyciu wiedzy dotyczącej wsparcia edukacyjnego studentów z niepełnosprawnością. Szkolenia obejmowały tematy ogólne takie jak komunikacja i savoir-vivre, ale również obszary specjalistyczne takie jak pierwsza pomoc osobom z niepełnosprawnością.
DOSTOSOWANY PLAN ZAJĘĆ
Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby realizować koncepcję planu dostosowanego, który zakłada m.in.:
- podjęcie działań mających na celu ograniczenie zbędnego przemieszczania się pomiędzy budynkami,
- zapewnienie zajęć w siedzibie Uczelni - budynek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową,
- zapewnienie zajęć w jednej sali – jeśli prowadzone zajęcia nie wymagają dostępu do pracowni specjalistycznych.
Dostosowany plan zajęć dedykowany jest przede wszystkim osobom z ograniczoną sprawnością ruchową. Zapewnienie powyższego planu uzależnione jest od:
- rodzaju niepełnosprawności,
- niepełnosprawności sprzężonej (posiadanie więcej niż jednego rodzaju niepełnosprawności),
- zgłoszenia potrzeby adaptacji do Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych.
DOSTOSOWANE ZAJĘCIA Z JĘZYKÓW OBCYCH
Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby realizować koncepcję dostępnych zajęć z języków obcych dla osób z niepełnosprawnościami, który zakłada m.in.:
- indywidualizację nauczania poprzez rozpoznanie potrzeb edukacyjnych przez analizę dokumentacji, obserwację, rozmowę ze studentem oraz kontakt z BON;
- dostosowanie pracy w grupie poprzez zwiększenie czcionki w materiałach tekstowych, przydzielenie miejsc z najlepszą widocznością tablicy czy analiza tekstu czytanego jest zastępowana rozumieniem ze słuchu;
- dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla studentów z niepełnosprawnością słuchu oraz studentów z innymi trudnościami w komunikowaniu się.
DOSTOSOWANE ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby realizować koncepcję dostępnych zajęć z wychowania fizycznego dla osób z niepełnosprawnościami, który zakłada m.in.:
- indywidualizację nauczania poprzez porozumiewanie się ze specjalistami. W zależności od charakteru trudności studentów z niepełnosprawnościami, są to wykwalifikowani pracownicy wychowania fizycznego;
- wzmacnianie mocnych stron studenta i motywowanie do rozwoju umiejętności sportowych.